Všechny aktuality

Šikula v divadle

aktuality

16.06.2015

Nový divadelní výukový program poskytuje s využitím dramatizace průpravu předškolním dětem v polytechnické výchově. Děti jsou vtaženy do příběhu, ve kterém přijmou roli řemeslníků a rozvíjí svoji vynalézavost a šikovnost. Během programu opravují děti rozbitou dětskou hračku a přitom si vyzkouší šroubování, utahování matky klíčem, provlékání nebo si společně zazpívají písničku.

První zkušební realizace proběhly v MŠ Divišov a reakce kolektivu MŠ Divišov Vám přinášíme v dopise níže.

V pondělí 15. června měla naše školka příležitost zúčastnit se premiéry interaktivního divadelního výukového programu zaměřeného na rozvoj polytechnického vzdělávání předškolních dětí. Toto divadlo vzniklo v rámci Projektu ŠIKULA – podpora polytechnického vzdělávání v mateřských školách, reg. č. CZ.1.07/1.3.00/48.0025.

Malé diváky představením provádí sourozenci Tobiáš a Anežka. Jsou to dvě obyčejné děti, které si hrají a dovádějí ve svém pokojíčku. Občas se handrkují a ne vždy po sobě uklízí. A tak není divu, že se jednoho dne stane malá nehoda – něco se rozbije. Děti se rázem ocitnou v „Hračkoříši“. Hračky jsou zde skutečné, z dětí se stávají maňásci a na zemi leží právě jejich rozbitá hračka. A tady vstupují do hry diváci. Je totiž potřeba vše napravit a hračku opravit. Jestli je to jednoduché či nikoliv, si jistě vyzkoušíte samy, až bude divadlo v nabídce výukových programů Podblanického ekocentra ZO ČSOP Vlašim.
My se práce nezalekli a jako „dospěláci“ se pustili do práce. Montovali jsme, šroubovali a práce nám šla pěkně od ruky. Dokonce jsme si i společně zazpívali – „Šroub ten s matkou patří k sobě, pevně spojí části obě. Otáčí se po cestičce a putuje ke hlavičce. Když se matka tahu příčí, sílu najdeš v tomto klíči. Ten tu matku podrží, práci už nic nezdrží.“ Teď už víme, že každý šroubek má matku a klíč není jen na odemykání dveří.
Díky spravené hračce jsme se vrátili zase domů, pomohli jsme Anežce a Tobiášovi poklidit pokojíček a ti nám za odměnu darovali ovocnou tyčinku a jablíčko. Teď už všichni víme, že je potřeba hračky uklízet na své místo a k hračkám se chovat ohleduplně.
Za nás učitelé i děti musíme říct, že se nám představení moc líbilo. Děti činnosti zaujaly natolik, že hned po představení dožadovaly: „Paní učitelko, můžeme prosím ještě něco montovat a šroubovat?“ A tak jsme hned vyndali šroubky a matičky a pustili se znovu do práce.
V závěru bych velmi ráda poděkovala lektorům Podblanického ekocentra ZO ČSOP Vlašim za velmi příjemný a kamarádský přístup k dětem. A samozřejmě také fa. JENO za výborné tyčinky a sladká jablíčka. Třeba se díky podpoře polytechnického vzdělávání rodí noví kutilové.
 
Děti a kolektiv MŠ Divišov

 

Fotografie prvních realizací divadla si můžete prohlédnout zde: http://csopvlasim.rajce.idnes.cz/15._6._2015_MS_Divisov. Interaktivní divadelní výukový program by měl být zařazen do nabídky pro mateřské školy v novém školním roce a jeho autorkou je PhDr. Magda Andresová.

Nabídku výukových programů pro mateřské školy naleznete v naší nabídce ZDE.

Autor: Jiří Pavelka
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: