20. 1. 2020

V pátek 17. ledna 2020 převzal oddíl mladých ochránců přírody (MOP) Včelojedi ocenění Brána druhým. Hlavním cílem soutěže, kterou vyhlašuje Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, je hledat, ukazovat a oceňovat pozitivní příklady a skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež do 26 let. (hwww.nidv.cz) Oddíl Včelojedů z Vlašimi získal toto ocenění již potřetí, čímž prokázal svou dlouhodobou činnost v oblasti ochrany přírody a krajiny.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve Vlašimi se věnuje mimoškolní výchově a vzdělávání mládeže již od roku 1991. Od té doby prošly oddílovou činností stovky dětí, které se účastnily pravidelných schůzek, ale i víkendových akcí a pobytových táborů. Náplň těchto akcí je odvozená od základního poslání ČSOP Vlašim, kterým je ochrana přírodního a kulturního dědictví především na Podblanicku a péče o něj.

Oddíl MOP Včelojedi získal ocenění Brána druhým za realizaci pěti akcí, které si kladly za cíl představit veřejnosti regionální zajímavosti, ale také získat finance na navracení uzdravených zvířat zpátky do přírody. Mimo tyto akce, kterými byly například benefiční Závody kočárků nebo orientačně-šifrovací hra Ztracená zvířata, oddíl pravidelně uklízel vybrané lokality ve Vlašimi od odpadků, vyráběl enrichmentové pomůcky pro paraZOO – unikátní expozici trvale hendikepovaných zvířat ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim nebo sbíral žaludy pro zvířata. Za tuto celoroční činnost se dostal mezi osm oceněných kolektivů do 18 let v 8. ročníku soutěže Brána k druhým, přičemž obstál v konkurenci 62 přihlášených kolektivů, a zvítězil v této soutěži již potřetí.

Vyhlášení soutěže se konalo v prostorách Národního technického muzea v Praze, kde se sešly v pátek 17. ledna 2020 oceněné kolektivy a vzájemně si představily své aktivity. Slavnostní vyhlášení moderoval herec Petr Vacek. V závěru ceremoniálu proběhla také společná debata Petra Vacka s přítomnými, kde se zvídavci dozvěděli například to, jakou měl známý herec přezdívku v oddíle, ale i další zajímavosti z jeho života. Mimo zážitků, diplomu a symbolických klíčů od Brány k druhým si ocenění odnesli hodnotné ceny v podobě knih a společenských her. Nemalým zážitkem byla také možnost návštěvy a prohlídky Národního technického muzea, které poskytlo celé akci své zázemí.

Kompletní výsledky ze soutěže Brána k druhým naleznete na webu pořadatele, tedy na www.nidv.cz a více o činnosti mladých ochránců přírody Včelojedi se dozvíte ZDE.

Fotografie z výpravy naleznete na: https://vcelojedi.rajce.idnes.cz/1-17-2020_Brana_k_druhym